DİREKSİYON SINAV UYGULAMALARI DEĞİŞTİ

Ehliyet almak zorlaşıyor. 5 dakikalık direksiyon sınavları tarihe karışacak. Ehliyet sınavıyla ilgili yapılacak değişikliğin detayları...Milli Eğitim Bakanlığı araba kullanmayı bilmeyenlerin ehliyet sahibi olmalarını zorlaştıracak önemli bir çalışma için düğmeye bastı. Konuyla ilgili hazırlığı süren yeni yönetmelikle önceden 5 dakikayla geçiştirilen direksiyon sınavları tarihe karışacak. Sadece bir caddede tur atıp sınavı geçme dönemi bitecek.
Sürücü adayları her türlü yol du
rumu düşünülerek sınava tabi tutulacak. Otoyollara çıkarılacak adaylar, hem gündüz hem de gece sürüş testinden geçirilecek. Yeni sistemde adaylara not veren direksiyon hocalarına yenileri eklenecek. Bu kişilere direksiyon sınavı için özel ders verilecek. Direksiyon sınavlarını artık sürücü kursundaki öğretmenler değil, sınava giren komisyonlar yapacak.Direksiyon sınavında emniyet kemerini takmama ya da sinyal vermeyi unutma gibi hatalar affedilmeyecek. Sınav sonucu yapılacak titiz değerlendirmeden geçemeyen sürücü adayları sınav tekrarı için yeniden direksiyon eğitimine gönderilecek. Yeni yönetmelik değişikliği sayesinde ehliyet almada Almanya'daki sistem uygulanacak. 5 dakika bile sürmeyen direksiyon sınavları 45 dakikaya çıkarılabilecek. Sınavların ciddi olması sürücü kurslarının direksiyon eğitimlerine önem vermesini sağlayacak. Adaylar hiç direksiyona oturmadan geçirilmeyecek.

Sınav değerlendirme kriterlerinin AB standartlarında olmaması yüzünden, güvenli araç sürme becerisi kazanamamış olanların sınavları rahatça geçmesinin önüne geçilecek.Ekim ayı içerisinde yönetmelik değişikliğiyle ilgili somut adımın atılabilecek ve direksiyon tutan herkes sınavı geçemeyecek,Yazılı sınav sisteminde adayları etkileyecek kadar büyük bir değişikli olmayacak.Yapılması düşünülen bu değişikliğin stajyerlik sistemiyle karıştırılmaması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

 

TÜM HAKLARI ŞAFAK SÜRÜCÜ KURSU ADINA SAKLIDIR.
SERÇEÖNÜ MAH. METE CAD. NO : 20 / 2 ( ÖĞRETMEN EVİ KARŞISI )
Tel: 0 352 232 54 10 Fax: 0 352 232 54 40

Bu Site En düşük 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenmektedir
Daha kaliteli görüntü alabilmek için
İnternet Explorer 7 ve üstü
yada
Mozilla Firefox 3 ve üstü tarayıcılarınız Kullanınız.